FTX-börsi kokkuvarisemine on järjekordne krüptovaluutade maailmas ilmnenud "must luik" . Siiski ei tähenda see digitaalsete varade lõppu, eriti nende, mis on rajatud kindlale alusele nagu Bitcoin. See maailma suurim virtuaalvaluuta seisab taas kord silmitsi märkimisväärsete langustega, kuid pärast neid on ta alati tagasi põrganud, purustades sageli oma rekordeid. Investorite, sealhulgas traditsiooniliste pankade, kes jätkavad investeerimist plokiahelapõhisesse tehnoloogiasse, liikumine, tõestab, et lähitulevikus võib olukord osutuda sarnaseks
Kriis krüptoturul, mille põhjustas novembris FTXi, Alameda Researchi ja mitmete teiste krüptofirmade pankrotistumine, raputas maailma populaarseima digituru positsiooni. Bitcoin kaotas umbes 25% oma väärtusest. Novembris langes selle kurss paari päevaga 21 000 dollarilt alla 16 000 dollari ning on sellel tasemel stabiliseerunud mitu päeva. CoinMarketCapi andmetel hävis krüptoraha turg turbulentsis ligi 200 miljardi dollari ulatuses. Turu kogukapitalisatsioon oli selle kuu alguses üle 1 triljoni dollari ja on nüüd veidi üle 800 miljardi dollari.
See on tõsine kaotus ja selline märkimisväärne hinnalangus ei saa investoritele meeldida. Kuid Bitcoin hõõrub oma hinna põhja vastu ning nagu ajalugu on näidanud, on see krüptovaluuta pärast iga sellist kokkuvarisemist oma positsiooni taastanud. Bitcoin on rajatud kindlale alusele ega ole "kunstlik" looming nagu mõned väiksemad krüptovaluutad või tokenid, rõhutab krüptovaluutaturul tegutsevat investeerimisfondi haldava ettevõtte Geco Capital OÜ juhatuse esimees Marcin Wituś.
Bitcoinile ei meeldi "mustad luiged", kuid ta on õppinud nendega elama.
Näiteks kaotas Bitcoin märtsis 2020 kuni 50% oma väärtusest. Selle põhjustas paanika finantsturul pärast Covid-19 pandeemia puhkemist. Novembris 2021 tõusis maailma suurim digitaalne valuuta aga rekordtasemele ehk 69 000 dollarini. Mõned investorid realiseerisid sel hetkel oma kasumi, mis viis paratamatult hinnakorrektuurideni. "Musti luiki" ehk tõsiseid kriise oli krüptovaluutade maailmas rohkem, sealhulgas Mt Goxi börsi pankrotistumine 2014. aastal või Bitfinexi börsi häkkimine 2016. aastal. Toona langesid kursid samuti seni madalaimatele tasemele.
Viimastel nädalatel on investorite ettevaatlikkus digitaalsete turgude suhtes olnud märgatav, kuid kapitali paanilist väljaviimist ei ole toimunud. Vastupidi, paljud finantsasutused jätkavad krüptole panustamist, näiteks Man Group, Londoni börsil noteeritud riskifond, mille hallatavad varad ulatuvad kuni 150 miljardi dollarini. Man Group soovib lisaks traditsioonilistele varadele tegeleda ka alternatiivsete fondidega, sealhulgas digitaalsete varadega, mistõttu otsustati lisada portfelli veel üks teenus
"Miks ei ole hirmu?" Ma võrdleksin seda traditsioonilistesse finantsinstrumentidesse investeerimisega. Lõppude lõpuks olid maailma ajaloo suurimad majanduskrahhid seotud pankade ja isegi tervete riikide kokkuvarisemisega. Ei ole ühtegi finantsinstrumenti, millesse investeerimine oleks täielikult riskivaba. Mõistlik investor mitmekesistab oma portfelli ja ehitab selle kõrgetasemeliste varade baasil. Bitcoin on täna selline vara ja finantsasutuste edasine tegevus kinnitab selle väärtust, rõhutab Marcin Wituś Geco Capital OÜ-st, mis – tegutsedes Eesti tegevusloa alusel – haldab alternatiivseid fonde.
Kes investeerib krüptovaluutade maailma? Näiteks teatas JP Morgan, varade poolest kõige silmapaistvam Ameerika pank, pärast FTXi kokkuvarisemisega seotud olukorda, et kavatseb pakkuda Bitcoini ja muude krüptovaluutadega kauplemise teenuseid. Nad lõid toote "JP Morgan Wallet", mis on juba Ameerika Ühendriikide patendi- ja kaubamärgiametis registreeritud. Teenuse raames on kättesaadavad virtuaalvaluuta ülekanded ja selle vahetamine ning krüptovaluutamaksete piiriülene töötlemine ja muud finantsteenused. Tegemist on krüptoraha pakkumise laiendamisega, sest eelmise aasta augustis pakkus JP Morgan oma klientidele võimalust investeerida New York Digital Investment Groupi krüptoraha fondi ning varem pakkus pank oma klientidele juurdepääsu Osprey Funds'i ja nelja teise Grayscale'I ehk suurima institutsionaalse Bitcoini investori loodud fondi.
Huvitaval kombel kritiseerib JP Morgan panga president ise avalikult Bitcoini. Miks siis ei pööra USA suurim pangandusasutus digitaalsele valuutale selga?
Vastus tundub lihtne: panga analüütikud tunnistavad, et need on kõrgekvaliteedilised varad ja neid tasub oma portfellis hoida. Miks siis tulevad pangandussektorist negatiivsed avaldused? "Rünnak on parim kaitse," kommenteerib Marcin Wituś Geco Capital OÜ-st.
Paljusid panku süüdistatakse rahapesus osalemises, mis on sularahaga kauplemine, ehk kõige sagedamini kasutatav maksevahend kuritegeliku tegevuse puhul.
“Teisest küljest on plokiahela tehnoloogia, millel kogu krüptovaluutasektor põhineb, täiesti läbipaistev ja võimaldab kõigil jälgida rahavooge,” lisab Marcin Wituś Geco Capital OÜ-st.
Krüptomaailm peab paranema ja see muutub ainult paremaks.
Ekspertide hinnangul on Bitcoini kurss põhja lähedal. Siiski ennustab isegi Ripple'i tegevjuht Brad Garlinghouse, et krüptotööstus võib käimasolevast kriisist väljuda tugevamana. Selleks, et mitte jääda põhjendamatuks, rõhutab ta krüptoäride lahendusi, sealhulgas reaalajas valuuta arveldus- ja rahaülekandesüsteemi, loova ettevõtte esindaja, et fondi- või börsikorraldajad peavad jätkuvalt keskenduma läbipaistvusele, usalduse loomisele ja investorite kaitsmiseks vajalike regulatsioonide loomisel koostööle.
Sellise tegevuse teekaardile viitas Texas Blockchain Summitil, mis on üks USA suurimaid krüptovaluutamessi, mittetulundusühingu Texas Blockchain Council president Lee Bratcher. Oma kõnes rõhutas ta, et krüptofirmad peavad järgima parimate tavade kogumit, takistades klientide raha sobimatut segunemist teiste fondidega ning võimaldades sularaha ja muude varude reaalajas kontrollimist. Samuti tasub tema sõnul kaaluda varade turvalisemat säilitamist, näiteks internetiga ühendamata digitaalse rahakoti kaudu, et suurendada kaitset häkkimise eest.
Mitmete meetmete krüptovaluutade järsu languse eest kaitsmiseks kasutuselevõtt on nii alternatiivsete fondide kui ka investorite ja isegi riikide valitsuste huvides, sest see piirab sotsiaalsete rahutuste ebasoovitavat tegurit. Samuti mõjutab see positiivselt Bitcoini vahetuskurssi, mis peaks mh ajaloolise analüüsi ja tänase investorite tegevuse hindamise põhjal peaks varsti märkimisväärselt tõusma hakkama. Hinnanguliselt ületab see 2024. aastal 150 000 USA dollari piiri, s.t ületab senise rekordilise ATH rohkem kui kahekordselt. Esimesed märgatava paranemise sümptomid ilmnevad aga juba 2023. Aastal, rõhutab Marcin Wituś Geco Capital OÜ-st.